Kategori: miks2miks

Proportion
xhensila nako5 ditë

Robotët muratorë dhe printerat 3D, shtëpi me kosto 8 mijë euro për 48 orë (Foto)

Shtëpitë nga printerat D3 dhe robotët në kantieret e ndërtimit mund të ulin së shpejti kostot e hapësirave të banimit. ...

Proportion
xhensila nako5 ditë

Zbuloni si të rifitoni balancën e humbur kur konsumoni shumë sheqer

Rastet kur e teproni me sheqerin në ushqime apo pije nuk mungojnë përgjatë një viti. Tashmë është kthyer në një ...

Proportion
xhensila nako6 ditë

Harrojini shenjat e gishtërinjve, Inteligjenca Artificiale së shpejti do të përdorë venat për t’ju identifikuar

Nga Amy Woodyatt – CNN Njohja biometrike është bërë më e përhapur vitet e fundit. Teknologjia e njohjes së fytyrës ...

Proportion
xhensila nako6 ditë

Rasti i parë në botë, tumori i veshkës hiqet nga një “kirurg robot” në një spital në Itali

Një tumor në veshkë është hequr nga një “kirurg robot”. Ngjarja ka ndodhur në Torino të Italisë dhe medait shkruajnë ...

Proportion
xhensila nako6 ditë

Burrat apo gratë, kush e vuan më shumë vetminë? Ja çfarë zbulojnë studimet

Stereotipet e vetmisë thonë që vetmia rritet me moshën. Ne e fillojmë jetën me një rrjet shoqëror të gjerë dhe ...

Proportion
xhensila nako7 ditë

“Fryu erë dhe ngela shtatzënë”, deklarata e 25-vjeçares habit botën dhe policia nis hetimet

Policia në Indonezi ka filluar një hetim pasi një grua 25-vjeçare pretendon se ka ngelur shtatzënë nga një erë që ...

Proportion
xhensila nako7 ditë

13-vjetori i Pavarësisë, ujëvara e Niagarës merr ngjyrat e flamurit të Kosovës (Foto)

Kosova ka festuar dje 13-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori në vend janë mbajtur shumë aktivitete. ...

Proportion
xhensila nako7 ditë

10 arsye pse duhet të bësh not edhe tani në kulmin e dimrit

Noti është një stërvitje e shkëlqyer për gjithë trupin që mund t’ju bëjë fizikisht më të fortë, por mbi të ...

Proportion
xhensila nako7 ditë

Çfarë ndodh në organizëm nëse pini çajin e lulerradhiqes çdo ditë

Për mijëra vite me rradhë, lulerradhiqja ka qenë kryefjala e shumë kurave bimore në të mirë të shëndetit. Përdorimi më ...

Proportion
xhensila nako7 ditë

“Njeriu mund të udhëtojë në kohë përmes mendjes!”, dokumenti i CIA-s që po çmend TikTok-un

Njeriu mund të udhëtojë në kohë dhe hapësirë duke përdorur forcën e mendjes! Kështu thuhet në një dokument të CIA-s, ...

Proportion
xhensila nako7 ditë

Këto janë 6 simptomat më të zakonshme pas vaksinimit kundër Covid-19

Të gjithë ata që marrin vaksinën kundër koronavirusit mund të përballen me disa efekte të lehta anësore, të cilat janë ...

Proportion
xhensila nako1 javë

Bën orë shtesë që t’u mësojë nxënësve këngë shqipe, mësuesi në Shkup: Është sfiduese, por po ja dalim

Pavarësisht përmbajtjes së teksteve shkollore, Osmani bën edhe orë shtesë me nxënësit e tij, për t’ju mësuar këngë shqipe. Sipas ...