.

Morën jetë njerëzish, këto janë tërmetet më vdekjeprurëse në historinë e njerëzimit

Në orët e para të mëngjesit të së martës, dy tërmete të fuqishme kanë goditur Shqipërinë. Tërmeti i parë është regjistruar në orën 03:54 me shkallë të Rihterit 6.4 në Durrës, ndërsa i dyti ishte me magnitudë 5.4 shkallë të Rihterit dhe u regjistrua në ora 07:10.

Sipas të dhënave të deritanishme raportohen 50 viktima dhe qindra të plagosur nga tërmeti i tmerrshëm.

Tërmetet janë ndër fenomenet më të zakonshme gjeologjike, me dridhje të vogla që ndodhin qindra herë në ditë, tërmetet në madhësi të mesme disa herë në muaj, dhe me magnituda 8 ose më të larta që mund të ndodhin më rrallë.

Dhe nëse flasim për fuqinë shkatërruese, tërmeti më i fuqishëm që ka goditur Shtetet e Bashkuara ishte me një magnitudë 9.2 i regjistruar në Prince ëilliam Sound, Alaska, më 28 mars 1964. Tërmeti rezultoi me 139 vdekje.

Ndërsa në nivel botëror, tërmeti më i fuqishëm i regjistruar ndonjëherë në Tokë ishte me madhësi 9.5 në Kili, më 22 maj 1960. Kishte më shumë se 2,000 vdekje – midis 200 tërmeteve më të këqij të regjistruar ndonjëherë. Por tërmetet më vdekjeprurëse, për fat të keq morën jetën e dhjetëra e qindra mijëra njerëzve.

Në këtë drejtim, shkruan USA TODAY, përcjell Telegrafi, 24/7 ëall St. shqyrtoi vdekjet totale të shkaktuara nga tërmetet, si dhe nga efektet sekondare të tilla si tsunami dhe vullkanet.

Aty janë renditur tërmetet më të fuqishme dhe me vdekjeprurëse “në histori”.

Kjo është renditja e tërmeteve më të fuqishme në historinë e njerëzimit dhe sa vdekje kanë shkaktuar:

30. 1939 – Tërmeti i Erzincan

Vdekjet totale: 32.700
Fuqia: 7.7
Zonat e prekura: Turqi: Erzincan
29. 1721 – Tërmeti i Tabrizit

• Vdekjet totale: 40,000
• Fuqia: 7.7
• Zonat e prekura: Irani: Tabriz

28. 1797 – Tërmeti Riobamba

• Vdekjet totale: 40,000
• Fuqia: 8.3
• Zonat e prekura: Ekuador: Riobamba, Quito, Cuzco

27. 1927 – Tërmeti i Gansu

• Vdekjet totale: 40.912
• Fuqia: 7.6
• Zonat e prekura: Kina: Provinca Gansu

26. 1668 – Tërmeti Shandong

• Vdekjet totale: 42.578
• Fuqia: 8.5
• Zonat e prekura: Kina: Provinca Shandong

25. 1042 – Tërmeti i Tabrizit

• Vdekjet totale: 50,000
• Fuqia: 7.6
• Zonat e prekura: Irani: Tabriz

24. 1990 – Tërmeti Rudbar-Manjil

• Vdekjet totale: 50,000
• Fuqia: 7.7
• Zonat e prekura: Irani: Rasht, Qazvin, Zanjan, Rudbar, Manjil

23. 1780 – Tërmeti i Tabrizit

• Vdekjet totale: 50,000
• Fuqia: 7.7
• Zonat e prekura: Irani: Tabriz

22. 1739 – Tërmeti Ningxia

• Vdekjet totale: 50,000
• Fuqia: 8.0
• Zonat e prekura: Kina: Ningxia

21. 1755 – Tërmeti i Lisbonës

• Vdekjet totale: 50,000
• Fuqia: 8.5
• Zonat e prekura: Portugali: Lisbonë

20. 1693 – Tërmeti i Siçilisë

• Vdekjet totale: 60,000
• Fuqia: 6.0
• Zonat e prekura: Itali: Siçili, Kalabria, Catania

19. 1101 – Tërmeti i Khorasanit

• Vdekjet totale: 60,000
• Fuqia: 6.5
• Zonat e prekura: Irani: Khorasan

18. 1935 – Tërmeti i Quetta

• Vdekjet totale: 60,000
• Fuqia: 7.5
• Zonat e prekura: Pakistan: Quetta

17. 1970 – Tërmeti i Ancash

• Vdekjet totale: 66,794
• Fuqia: 7.9
• Zonat e prekura: Peru: Rajonet Veriore, Pisco, Chiclayo

16. 1868 – Tërmetet e Ekuadorit

• Vdekjet totale: 70,000
• Fuqia: 7.7
• Zonat e prekura: Ekuador: Guayaquil, Ibarra; Kolumbia: San Pablo

15. 1718 – Tërmeti Gansu

• Vdekjet totale: 73,000
• Fuqia: 7.5
• Zonat e prekura: Kina: Provinca Gansu

14. 2005 – Tërmeti i Azisë së Jugut

• Vdekjet totale: 76,213
• Fuqia: 7.6
• Zonat e prekura: Pakistani: Muzaffarabad, Uri, Anantnag, Baramulla

13. 1908 -Tërmeti i Messinas

• Vdekjet totale: 80,000
• Fuqia: 7.0
• Zonat e prekura: Itali: Messina, Siçili, Kalabria

12. 1667 – Tërmeti Shemakha

• Vdekjet totale: 80,000
• Fuqia: 6.9
• Zonat e prekura: Azerbajxhani: Shemakha (Samaxi)

11. 2008 – Tërmeti i Sichuan

• Vdekjet totale: 87,652
• Fuqia: 7.9
• Zonat e prekura: Kina: Provinca Sichuan

10. 1290 – Tërmeti Nei Mongol

• Vdekjet totale: 100,000
• Fuqia: 6.8
• Zonat e prekura: Kina: Mongolia e Brendshme: Ningcheng

9. 1948 – Tërmeti Ashkhabad

• Vdekjet totale: 110,000
• Fuqia: 7.3
• Zonat e prekura: Turkmenistani: Ashkhabad

8. 1923 – Tërmeti i madh i Kantos

• Vdekjet totale: 142,807
• Fuqia: 7.9
• Zonat e prekura: Japoni: Tokio, Yokohama

7. 856 – Tërmeti Damghan

• Vdekjet totale: 200,000
• Fuqia: 7.9
• Zonat e prekura: Irani: Damghan, Qumis

6. 1920 – Tërmeti Haiyuan

• Vdekjet totale: 200,000
• Fuqia: 8.3
• Zonat e prekura: Kina: Provinca Gansu, Provinca Shanxi

5. 1976 – Tërmeti Tangshan

• Vdekjet totale: 242,769
• Fuqia: 7.5
• Zonat e prekura: Kina: Ne: Tangshan

4. 525 – Tërmeti i Antiokisë

• Vdekjet totale: 250,000
• Fuqia: 7.0
• Zonat e prekura: Turqi: Antakya (Antioki), Samandag

3. 115 – Tërmeti i Antiokisë

• Vdekjet totale: 260,000
• Fuqia: 7.5
• Zonat e prekura: Turqia: Antakya (Antioki)

2. 2010 – Tërmeti i Haitit

• Vdekjet totale: 316,000
• Fuqia: 7.0
• Zonat e prekura: Haiti: Port-Au-Prince

1. 1556 – Tërmet Shaanxi

• Vdekjet totale: 830,000
• Fuqia: 8.0
• Zonat e prekura: Kina: Provinca Shaanxi.