.

Rrëfehet Ronaldo: Nuk jam robot, futbollin e shoh si mision

 

Cristiano Ronaldo pa dyshim që është një nga futbollistët më të mirë në historinë e futbollit botëror. Ylli portugez ka fituar gjithçka në fushën e blertë, përveç një trofeu “Kupë Bote” me Portugalinë.

Ai nuk është i suksesshmë vetëm në fushën e blertë, por edhe jashtë saj, si model, biznesmen apo imazh i ndonjë produkti. Në një intervistë për “Repubblica”, ylli portugez ndalet pikërisht tek pjesa e tij njerëzore, shumë ndryshe nga se e mendojnë tifozët.

“Nuk besoj se njerëzit mendojnë se jam një robot, por ata shohin tek unë një person që nuk ka kurrë probleme, nuk jam kurrë i trishtuar, nuk shqetësohem kurrë. Njerëzit me identifikojnë me suksesin tim, me paratë që fitoj. Ata mendojnë, si mund të jetë i trishtuar apo në krizë një futbollist si Ronaldo i cili është një milioner? Mund t’i kuptoj deri në një pikë. Njerëzit mezi presin që Cris të gaboj, të humbas një penallti, të humbas një ndeshje deçizive, por kjo është pjesë e jetës time, jam i përgatitur prej shumë kohësh”, ka thënë Ronaldo.

I pyetur se si e përjeton futbollin, ai përgjigjet “E shoh si një mision, zbres gjithnjë në fushë për të fituar, për t’u përmirësuar. Njerëzit më duan, por dhe më gjykojnë në mënyrë konstante. Ai tani është 33, 34, 35 duhet t’i jap fund. Për të gjithë ata që e mendojnë kështu, unë do të vijoj t’i befasoj, unë jam akoma Cristiano Ronaldo”, përfundon portugezi.