.

Për të gjithë ata që e humbën Oscars 2019 , ja lista e plotë e fituesve

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar ka përfunduar dhe tashmë dihen fituesit në çdo kategori. Për të gjithë ju që mbase e humbët këtë eveniment të rëndësishëm më poshtë mund të lexoni fituesit e çmimeve Oscar.

Filmi më i mirë- Green Book


Regjia më e mirë-Alfonso Cuarón-Roma

Aktori më i mirë-Rami Malek -Bohemian Rhapsody

Aktorja më e mirë-Olivia Colman -The Favourite

Aktori më i mirë në rol joprotagonist-Mahershala Ali -Green Book

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist

Regina King-If Beale Street Could Talk

Skenari më i mirë origjinal

Green Book -Brian Hayes Currie, Peter Farrelly dhe Nick Vallelonga

Skenari më i mirë i përshtatur

BlacKkKlansman-Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel dhe Kevin Willmott

Filmi më i mirë i animuar-Spider-Man-Into the Spider-Verse

Dokumentari më i mirë-Free Solo

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj-Roma-Mexico

Kinematografia më e mirë-Roma-Alfonso Cuaron

Kostumografia më e mirë-Black Panther-Ruth E Carter

Editimi më i mirë-Bohemian Rhapsody-John Ottman

Make-up dhe flokë

Vice –Greg Cannomm, Kate Biscoe, Patricia Dehaney-Le May

Kënga më e mirë origjinale-Shallow-A Star Is Born

Produksioni më i mirë skenik- Black Panther-Hannah Beachler dhe Jay Hart

Efektet vizuale-First Man

Miksimi më i mirë i zërit-Bohemian Rhapsody

Editimi më i mirë muzikor-Bohemian Rhapsody

Dokumentari më i mirë me metrazh të shkurtër-Period. End of Sentence

Filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër-Bao

Kolona zanore më e mirë- Black Panther (Ludwig Goransson)

Filmi më i mirë me metrazh të shkurtër- Skin