Kategori: Kolumnistet

Proportion
portal3 vjet

Gjashtë veçoritë e epokës së dezinformimit

Ne jemi duke jetuar në një botë të re të dezinformimit. Sa kohë që vetëm furnizuesit e tij kanë të ...

Proportion
portal3 vjet

Kriza e Koresë së Veriut, kërcënimi ndaj rendit dhe sigurisë globale

1. Disa të dhëna për Korenë e Veriut. Koreja e Veriut (KV) ndodhet në gadishullin korean në Azinë Verilindore. Ajo ...

Proportion
portal3 vjet

Koalicioni i djathtë në Austri rrezik për Evropën

Sebastian Kurz nuk ka vendosur ende, por një koalicion i djathtë në Austri do të sjellë me vete një valë ...

Proportion
portal3 vjet

Kriza katalanase në duart e Madridit

Më e keqja u shmang. Ndoshta nuk do të duhet një provë force e menjëhershme, por është po aq e ...

Proportion
portal3 vjet

Spartak Ngjela: Edhe gjermanët e kuptuan se Rama “flet në ajër”. Merkel ka nxjerrë këto përfundime

Cilat janë disfatat e qeverisë Rama sipas mendimit të politikës gjermane dhe Kancelares Merkel. Takimi i fundit që pati kryeministri shqiptar ...

Proportion
portal3 vjet

Çfarë mbetet sot, nga miti i Ernesto Che Guevarës

Nga John Lee Anderson, “Clarin” (Argjentinë) Më 9 tetor 1967, kur ushtria boliviane dhe agjentët e CIA-s vendosën që të vrisnin ...

Proportion
portal3 vjet

Katër skenarë për bashkëpunim me Diasporën

Vitet e fundit, në sajë të një vizioni pragmatist të qeverisë, bashkëpunimi me Diasporën ka hyrë në një fazë të ...

Proportion
portal3 vjet

A do të kemi një koalicion të hapur PD-LSI?

Parlamenti shqiptar, si rradhë herë, është i ndarë në trish : pjesën e luanit e zë shumica qeverisëse, ndrësa opozita, ...