Kategori: Ekonomi

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Guvernatori i BSH siguron : S’ka pastrim parash në banka

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko përjashtoi mundësinë që bankat private të përfshihen në pastrim parash përmes financimit të ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Banka Botërore “zhvlerëson” planet madhore të qeverisë Rama

Ekspertët e Bankës Botërore gjatë prezantimit të raportit të rregullt ekonomik për Ballkanin Perëndimor, kanë folur edhe për planet e ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Amnistia fiskale, falen 117 milionë euro

Drejtoria e Tatimeve ka përditësuar të dhënat lidhur me ecurinë e aksionit antiinformalitet në javën e gjashtë dhe fshirjes së ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Keni nxjerrë shtëpinë në Airbnb apo Booking? Tatimet: Paguani taksat, në të kundërt penalizoheni

Kohëve të fundit ka një rritje të atyre që si opsion qiradhënie kanë zgjedhur faqe si Airbnb apo Booking duke ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Deputetja e PD-së liston 10 pika ku tregon pse nuk do rriten pagat dhe pensionet

Sipas deputetes së PD-së, Jorida Tabaku, të gjithë ata që presin rritje pagash dhe pensionesh do të dalin të zhgënjyer. ...

Proportion
portal2 vjet

Rritet çmimi i ujit në Tiranë, tabela me shifrat e reja

Enti Rregullator i Sektorit të Furnizimit me Ujë ka miratuar tarifat e reja për Bashkinë Tiranë, sipas të cilave çmimi ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Raporti i plotë i KLSH: Dëmet në buxhet 820 milionë euro, u dyfishuan në raport me 2015-n

Në total, KLSH evidenton se efektet negative në Buxhetin e Shtetit për vitin 2016 llogariten në vlerën 109,546 milionë (109.5 ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Qeveria vendos: Kufiri i TVSH ulet në 2 milionë lekë për të gjithë, përveç hoteleve dhe prodhimeve bujqësore

Pavarësisht rekomandimit të FMN-së dhe paralajmërimit të ekspertëve, qeveria shqiptare ka vendosur uljen e kufirit të TVSH-së nga 5 milionë ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Shqipëria, me taksat më të larta dhe buxhetin më të “varfër” të rajonit

Pavarësisht rritjes së ndjeshme dy vitet e fundit, Shqipëria vijon të ketë rendimentin fiskal më të ulët në rajon, ndonëse ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Xhepa: Buxheti 2018 nuk e nxit rritjen

Ulja e pragut të TVSH-së në kufirin e xhiros vjetore prej 2 milionë lekësh, nga 5 që është aktualisht, do ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Ulja e kredive me probleme, bankat trefishojnë fitimet për 9 mujorin, arrijnë nivele rekord

Sistemi bankar ka arritur në nivele fitimesh rekord në 9 muajt e parë të këtij viti, sipas statistikave të publikuara ...