Kategori: Kolumnistet

Proportion
Hapur Portal6 muaj

Dy aspektet e marrëveshjes së 4 shtatorit Kosovë-Serbi dhe çfarë duhet të bëjnë lidërshipët shqiptarë

Marrëveshja Kosovë-Serbi ishte një arritje skematike për pavarësinë e Kosovës, por, politika e presidentit Trump kishte edhe diçka tjetër. Trump-i ...

Proportion
Hapur Portal6 muaj

Avdullah Hoti një kryeministër normal përballë budallenjve ideologjikë

Nga Berat Buzhala Se di a ju kam tregu, per momentin politikani i jem i preferume eshte Avdullah Hoti. Nuk ...

Proportion
xhensila nako6 muaj

A mundet “rritja” e Greqisë, të jetë “zvoglim” i Shqipërisë?

Nga Artan Fuga Menjëherë pas kryeministri grek bëri lajmërimin në Parlamentin e shtetit fqinj se Greqia do ta çojë hapësirën ...

Proportion
Hapur Portal6 muaj

Analiza/Andi Bushati: Kush po i përze shqiptarët nga vendi

Një artikull alarmant i “The Economist” për shpopullimin dhe plakjen e Shqipërisë, ka ndezur në vend debatin më meskin dhe ...

Proportion
xhensila nako6 muaj

Tashmë që janë realitet, çfarë mund të sjellin listat e hapura?

Ervis Iljazaj Presidenti Ilir Meta nuk ka dekretuar ndryshimet kushtetutese për hapjen e listave, por i ka kaluar ato në ...

Proportion
xhensila nako6 muaj

Albini si anti model i një qytetari në republikë bananesh

Nga Andi Bushati Albin Kurti ka dhënë një tjetër shembull prej politikani me shtyllë kurrizore që i respekton bindjet e ...

Proportion
Hapur Portal7 muaj

Mesazhi i shkrimtares Vera Bekteshi:Asnjë s’ka të drejtë të mohojë ekzistencën e virusit…

Nga Vera Bekteshi Katër apo pesë vite të shkuara pata qenë shtruar në pavijonin infektiv të spitalit Nënë Tereza, me ...

Proportion
Hapur Portal7 muaj

ANALIZA/ Ç’na tregon për marrëveshjen e detit, provokimi i anijes Oruç Reis në Mesdhe

Lundrimi i një anijeje sismiologjike turke, Oruç Reis, e shoqëruar nga të tjera me qëllime shumë më pak shkencore, përgjatë ...

Proportion
xhensila nako7 muaj

Ben Blushi letër vajzës: Ja pse zgjodhën të merren me ty Natali personazhet e librave të mi

Letra e Ben Blushit për vajzën e tij E Shtrenjta Natali! Tani që po të shkruaj, ti me siguri je ...

Proportion
Hapur Portal7 muaj

ANALIZA/ Nikoll Lesi: Mos spostoni shenjëstren me Ben Blushin!

Nga Nikoll Lesi/ Ben Blushi është drejtues i një media të madhe, sot. Ka qenë gazetar dhe një ndër drejtuesit ...

Proportion
Hapur Portal7 muaj

Analiza/ Andi Bushati: Dy risqet e bastit të Bashës dhe pika ku Ramës i shkrihet i gjithë kallaji i propagandës

Lulzim Basha ka shfrytëzuar këtë fundjavë për të folur krizën e thellë që ka kapluar turizmin shqiptar si pasojë e ...

Proportion
Hapur Portal7 muaj

Dhe Covid trokiti në familjen time

Kosova është po aq e varfër, shkallmuar në kapacitetet e veta shëndetësore dhe e shtrydhur nga derdhja korruptuese e parasë ...