Kategori: Kolumnistet

Proportion
xhensila nako4 muaj

Një kurth identitar, Kosova në ‘botën islamike’, pas vrasjes së arsimtarit në Paris

Nga Veton Surroi Në lojën e identiteteve brenda javës, Trumpi në Amerikë dhe incidenti me Charlie Hebdo në Paris sërish ...

Proportion
Hapur Portal4 muaj

ANALIZA/ Andi Bushati: Pse si themi dot Ramës “ejvallah” për detin?

Andi Bushati Përtej shtendosjes miqësore dhe buzëqeshjeve në fytyrat e Ramës dhe Dendias, me shumë gjasë ajo që ndodhi gjatë ...

Proportion
Hapur Portal5 muaj

10 disavantazhet e Partisë Demokratike për zgjedhjet 2021, krahasuar me 2017

Zgjedhjet parlamentare po afrojnë, por ato asgjë nuk do ndryshojnë! Kodi i ri elektoral forcon edhe më shumë establishmentin e ...

Proportion
Hapur Portal5 muaj

Andi Bushati: Dhe listat u hapën…(të gjitha gënjeshtrat e dy mandateve të Ramës)

NGA ANDI BUSHATI Pas ndryshimeve të fundit për Kodin Zgjedhor socialistët po dalin dritare më dritare për të thënë seriozisht ...

Proportion
xhensila nako5 muaj

Si e sabotoi ministria e arsimit mësimin parauniversitar

Nga Artan Fuga Dihet përralla e milingonës me gjinkallën, megjithëse gjinkalla e shkretë në të vërtetë nuk ka faj. Milingona ...

Proportion
xhensila nako5 muaj

Pesë pyetje me përgjigje brenda dërguar OSBE-ODHIR

Nga Artan Fuga Nga Këshilli Politik iu drejtuan disa pyetje OSBE-ODHIR për të zgjidhur krizën për Kodin elektoral. M’u dukën ...

Proportion
xhensila nako5 muaj

Fjolla nuk është shtatzënë, por na ngeli mjeku me barrë tani

Nga Mentor Kikia Për t’i shpëtuar qëndrimit në burg, këngëtarja kosovare Fjolla Morina sajoi një shtatzani. Ishte në vendin e ...

Proportion
xhensila nako5 muaj

Peshq grekë dhe peshq shqiptarë!

Nga Artan Fuga Cështja e detit të Vlorë – Sarandës, Jonit, pra, ka tërhequr edhe vëmendjen e krijuesve të rinj. ...

Proportion
xhensila nako5 muaj

Veton Surroi: Dhjetë pika për të kuptuar gjithçka nga marrëveshja Kosovë-Serbi

Një analizë e shkurtër e rrjedhës së negociatave Kosovë-Serbi Negociatat mes Kosovës dhe Serbisë po hyjnë në një nivel të ...

Proportion
xhensila nako5 muaj

Konsumatori i varfër si mallkim bumerang mbi kapitalin!

Nga Artan Fuga Duke përfituar nga çiltërsia e të anketuarve (800 të anketuar të përzgjedhur në mënyrë rastësore por sipas ...

Proportion
xhensila nako6 muaj

Sikur Kosovën ta njihte Izraeli…!

Nga Artan Fuga Në nënshkrimin e marrëveshjes midis Serbisë dhe Kosovës anash tavolinës të Presidentit Trump, në Washington, në tekst ...

Proportion
Hapur Portal6 muaj

Dy aspektet e marrëveshjes së 4 shtatorit Kosovë-Serbi dhe çfarë duhet të bëjnë lidërshipët shqiptarë

Marrëveshja Kosovë-Serbi ishte një arritje skematike për pavarësinë e Kosovës, por, politika e presidentit Trump kishte edhe diçka tjetër. Trump-i ...