Kategori: Ekonomi

Proportion
Hapur Portal3 muaj

Investimet ulen me 40 milionë euro/ Më pak para për ushtrinë, arsimin dhe shëndetësinë

Gjendja e vështirë e financave të shtetit do të tkurr shpenzimet që qeveria bën për projektet publike, si rrugë, shkolla ...

Proportion
xhensila nako3 muaj

Qeveria në borxh me bebet për shpërblimin e lindjes, ja sa milionë arrijnë detyrimet e pashlyera

Deri në qershor të këtij viti qeveria kishte ende rreth 293 milionë lekë apo rreth 2.3 milionë euro detyrime të ...

Proportion
Hapur Portal3 muaj

Korporata e Investimeve, ekspertët ngrenë dyshime: PPP të fshehta dhe ndërhyrje në pronat private

Teksa Kuvendi miratoi me 77 vota pro ligjin për krijimin e korporatës së investimeve ekspertët ngrenë pikpyetje për mënyrën e ...

Proportion
Hapur Portal3 muaj

Pensionistët pa shpërblim/ 60 milionë euro më pak se plani

  Shpërndarja e bonusit për festat e fundvitit nën qeverisjen socialiste filloi për herë të parë në vitin 2016. Në ...

Proportion
Hapur Portal3 muaj

Bie ritmi i shitjeve të apartamenteve në Tiranë

Shitja e banesave në Tiranë është vështirësuar këtë vit sipas pohimeve që kompanitë e ndërtimit dhe agjencitë e pasurive të ...

Proportion
Hapur Portal3 muaj

Exchange/ Euro dhe dollari nuk levizin, forcohet paundi

Kjo javë ka nisur e qëndrueshme për monedhën e Eurozonës e cila është këmbyer edhe sot me 122.8 lekë, sikurse ...

Proportion
xhensila nako3 muaj

Caktohen çmimet minimale/ Sa do të paguhet për sigurimin e detyrueshëm të ndërtesave

Pas tërmeteve “tundet” qeveria, nuk regjistrohen pronat pa sigurim 10-vjeçar. Caktohen çmimet minimale për sigurimin e ndërtesave 100 euro prim ...

Proportion
xhensila nako3 muaj

Banka e Shqipërisë: Papunësia u shtua, të ardhurat e shqiptarëve ranë ndjeshëm

Mbi 2000 familje të vrojtuara nga Banka e Shqipërisë raportuan rënie të punësimit, të ardhurave dhe shpenzimeve në gjashtë muajt ...

Proportion
Hapur Portal4 muaj

Thatësira ngadalëson rritjen ekonomike të Shqipërisë. Çfarë zbulon raporti i Bankës Botërore

Banka Botërore publikoi sot në Tiranë Raportin Ekonomik Rajonal për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku theksohet se pasiguritë janë në ...

Proportion
Hapur Portal4 muaj

“Varfërohen” familjet e pasura, rrisin shpenzimet për ushqime dhe i ulin për restorante

Familjet e pasura shqiptare, 20 përqindëshi më të ardhurat më të larta, i ka limituar shpenzimet për hotele dhe restorante ...

Proportion
xhensila nako4 muaj

Shtimi i konkurrencës, ulen çmimet e biletave të avionëve drejt Italisë

Hyrja e Air Albania, që e ka çuar në katër numrin e operatorëve që ofrojnë fluturime drejt Italisë, ka ndikuar ...

Proportion
xhensila nako4 muaj

FMN: Shqiptarët më të varfrit e Europës me të ardhura, por ndër më të pasurit për depozita

Shqiptarët vërtet rezultojnë që janë më të varfrit e Europës për të ardhurat për frymë, por kur vjen puna te ...