Kategori: Ekonomi

Proportion
Hapur Portal1 muaj

Merret vendimi/Tërmeti “u heq”darkën e Vitit të Ri, s’ka bonus për pensionistët

Pas administratës e cila nuk do të marrë shpërblimet e fundvitit, edhe pensionistëve u është hequr bonusi i përvitshëm. Qeveria ...

Proportion
xhensila nako1 muaj

Kufiri i varfërisë në Shqipëri, 120 euro në muaj për një person; 23% e popullsisë është nën këtë nivel

Nëse të ardhurat e një personi që jeton vetëm në Shqipëri janë nën 120 euro në muaj ose rreth 16 ...

Proportion
Hapur Portal2 muaj

“Ëndrrat shoviniste”, DW: Kosova i bashkohet sistemit energjetik të Shqipërisë, vjen reagimi i ashpër nga Beogradi

Sistemi i transmisionit energjetik i Kosovës dhe ai i Shqipërisë nënshkruan marrëveshjen e themelimit të bllokut rregullues të sistemeve energjetike. ...

Proportion
Hapur Portal2 muaj

Guvernatori: Nesër mbledhim bankat për situatën, FMN jep një fond prej 83 milionë eurosh për tërmetin

Guvernator i Bankës së Shqipërisë dhe njëkohësisht Kryetar i Këshillit Mbikëqyrës të saj, Gent Sejko ishte pjesë e emisionit “Top ...

Proportion
xhensila nako2 muaj

Tirana, Kukësi dhe Fieri ofrojnë pagat më të larta në vend, ja cilat qytete paguajnë më pak

Qarqet e Tiranës, Fierit dhe Kukësit ofrojnë pagën më të lartë mesatare për një të punësuar në raport me qarqet ...

Proportion
xhensila nako2 muaj

Punoni në dy vende pune? Ja sa do të rriten taksat për ju

Drejtoresha e tatimeve, Delina Ibrahimaj ka shpjeguar sot në një dalje për mediat, arsyen se pse u vendos që individët ...

Proportion
xhensila nako2 muaj

Raporti/ Moneyval: Shqipëria, me risk të lartë për pastrimin e parave nga korrupsioni, masat që po merren

Raporti i fundit i Moneyval, kritik për pastrimin e parave dhe financimin e terrorizmit. Hetimet e nisura pezullohen ose mbyllen. ...

Proportion
Hapur Portal2 muaj

Euro vijon të humbasë pikë përkundrejt lekut, ja me sa u këmbye sot

Gjatë kësaj jave monedha e përbashkët europiane ka vijuar që të humbasë pikë përkundrejtë lekut vendas. Sipas kursit zyrtar të ...

Proportion
xhensila nako2 muaj

Dobësohet sërish euro, ja me sa u këmbye sot

Kjo e martë ka shënuar një dobësim të monedhës së Eurozonës e cila ka zbritur sot në kuotën e 122.7 ...

Proportion
xhensila nako2 muaj

Statistikat e FMN/ Shqipëria, ndër më të varfrat e Europës në 2019. Ja ku renditet

Edhe gati 3 dekada pas kalimit në ekonominë e tregut, shqiptarët, që jetojnë në një vend të bekuar nga zoti, ...

Proportion
Hapur Portal3 muaj

Si po ecën ekonomia shqiptare/ Guvernatori Sejko bën bilancin: Sektori bankar ka përmirësim të vazhdueshëm, papunësia në nivelin më të ulët historik

  Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko ka bërë një bilanc të faktit sesi po ecën ekonomia shqiptare në ...

Proportion
xhensila nako3 muaj

Pabarazia gjinore, Shqipëria ndër vendet me diferencë të ulët në paga

Gjatë vitit 2018, treguesi i hendekut gjinor i pagave në Shqipëri tregonte një diferencë prej 10.7%, çka nënkupton se gratë ...