Kategori: Ekonomi

Proportion
xhensila nako7 ditë

Kursi i këmbimit me luhatje të lehta/ Ja sa këmbehet euro dhe dollari

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën leku forcoi pozitat në raport me dollarin amerikan dhe u zhvlerësua ndaj ...

Proportion
xhensila nako1 javë

Zbuloni profesionet që paguhen më shumë në vend, specialistët e IT-së ngjiten në vend të tretë

Kushdo që kërkon të vazhdojë arsimin e lartë, apo të mësojë për një profesion të caktuar, në finale ka si ...

Proportion
xhensila nako2 javë

Standard &Poor’s konfirmon vlerësimin “B+” por paralajmëron uljen e renditjes nëse borxhi vijon rritjen

Në rishikimin më të fundit të saj, agjencia ndërkombëtare e vlerësimit Standard &Poor’s(S&P) konfirmon për Shqipërinë vlerësimin aktual në “B+” ...

Proportion
Hapur Portal4 javë

VOA: Covid goditi rëndë ekonominë shqiptare, eksportet e tekstileve dhe këpucëve ranë me 44%

Në Shqipëri pandemia e koronavirusit ka sjellë pasoja në ekonominë e vendit. Një pjesë e ndërmarrjeve që punojnë për eksport ...

Proportion
xhensila nako1 muaj

Kursi i këmbimit/ Paundi dhe Euro e nisin javën në vlera konstante. Dobësohen ndjeshëm Dollari dhe Franga

Monedha europiane e ka nisur javën në vlera konstante në raport me një javë më parë duke u blerë këtë ...

Proportion
xhensila nako1 muaj

Analiza e pandemisë/ Në muajin e parë u rritën shitjet vetëm në dyqanet e lagjeve, çfarë u tkurr

Javën e parë të marsit, koronavirusi që po përhapej me shpejtësi në botë dhe sidomos në fqinjin tonë Itali, i ...

Proportion
Hapur Portal1 muaj

Ministria e Financave njofton: Moody’s ruan të pandryshuar renditjen e Shqipërisë në B1 pas emetimit të Eurobondit

Pavarësisht dy goditjeve të njëpasnjëshme, ekonomia shqiptare vijon të vlerësohet qendrueshëm në tregjet ndërkombëtare. Ministria e Financave dhe Ekonomisë, përmes ...

Proportion
xhensila nako1 muaj

Burrat kryefamiljarë shpenzojnë në bare dhe restorante, gratë investojnë te shtëpia

Familjet që drejtohen nga burrat, kanë tendencë t’i përdorin të ardhurat për argëtime, restorante dhe udhëtime, ndërsa familjet që “qeverisën” ...

Proportion
xhensila nako1 muaj

A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?!

Ekuacioni me shumë të panjohura i Covid-19 është larg zgjidhjes. Kur u duk se po i vinte fundi, u shtuan ...

Proportion
Hapur Portal1 muaj

Gent Sejko: Pandemia e koronavirusit goditje të gjithanshme ekonomisë shqiptare, u shkurtuan 17 mijë vende pune

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko në një komunikim për mediat, duke folur për situatën në vend, deklaroi se ...

Proportion
xhensila nako1 muaj

Efektet e Covid-19, ekonomia po shkon drejt rënies më të madhe që nga 1997-a

Tremujori i parë i vitit  2020 ka sinjalizuar rënien më të fortë ekonomike që vendi ka përjetuar të paktën në ...

Proportion
xhensila nako2 muaj

Covid-19 na heq “dashurinë” për cash-in? Ja ç’ ndodhi gjatë pandemisë me volumin e transaksioneve në ATM

Covid-19 duket se ka zhbërë disi “dashurinë” e shqiptarëve për cash-in. Sipas të dhënave më të fundit nga Banka e ...