Kategori: Bota

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Zyrtare, Shpend Ahmeti në krye në Komunës së Prishtinës

Kryetari aktual i Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka fituar edhe një mandat në krye të Kryeqytetit. Fitorja e tij është ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Kujdes: 10 gjëra që nuk duhet t’i postoni kurrë në Facebook

Facebook-u prej disa kohësh   iu bashkua nismës së 20 organizatave të tjera për reduktimin e lajmeve të rreme dhe mbi ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Gjermania drejt një tjetër koalicioni të madh, Merkel e Schulz pranojnë bisedimet

Gjermania duket se po shkon drejt një tjetër koalicioni të madh mes partive kryesore, kristian-demokratëve të kancelares Angela Merkel dhe ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Lirohet nga burgu Albin Kurti dhe dy deputetet e tjera të Vetëvendosjes

Tre deputetët e Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, Donika- Kadaj-Bujupi dhe Albulena Haxhiu janë liruar nga paraburgimi. Ndaj tyre është caktuar ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Panik në Londër, dyshohet për akt terrorist (Video)

Londra sërish nën terror. Policia e kryequtetit britanik ka rrethuar zonën pranë “Oxford Circus” pasi dyshohet për një incident terrorist. ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Kisha e Suedisë vendos: Zoti nuk është “Ati i shenjtë”. Zoti nuk ka gjini

Kisha e Suedisë vendos që Zoti nuk ka gjini. Tashmë Zoti nuk do të thirret me Ai, apo Ati, por ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Drejtësia vihet në vend, Mlladic dënohet me burgim të përjetshëm. Fajtor për genocid

Në fund të një procesi gjyqësor që zgjati 6 vjet, Gjykata Ndërkomëtare e Hagës ka dhënë dënim të përjetshëm me ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Rrëfimi tronditës i ish ushtares: Na përdhunonin dhe na ndërprisnin menstruacionet

Një ish-ushtare ka treguar për BBC tmerret që kryheshin në ushtrinë e Koresë së Veriut. Lee So Yeon, shërbeu për ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Dorëzohet “diktatori më jetëgjatë”. Mugabe jep dorëheqjen pas 37 vitesh

Presidenti i Zimbabvesë, Robert Mugabe, ka dhënë dorëheqje nga ky post, sipas njoftimit nga kryeparlamentari i këtij vendi. Lajmi befasues ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Zgjerimi i BE-së, Mali i Zi dhe Serbia janë prioritet

Përfshirja e Rusisë në politikën malazeze ka prodhuar paradoksin e përshpejtimit të zgjerimit të BE-së. Sipas ish-ministrit të Jashtëm slloven, ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Le Monde: Kancelarja në fije të perit

“Aftrsia  e Anxhela Merkel për të bërë kompromis,këtë rradhë nuk ka funksionuar”. Kështu thotë, në editorialin e saj të mesditës ...

Proportion
Hapur Portal2 vjet

Dështojnë negociatat për qeverinë e re në Gjermani, rrugët që mbeten

Liberalët prishën dhe mohuan mundësinë e një koalicioni për të mbështetur qeverinë e ardhshme Merkel. U raportua nga udhëheqësi i ...