For: aurenc bebja

Kosova 12 vjet e pavarur/ Si protestonin shqiptarët në 1912 kundër krimeve serbe

  “La Croix” ka botuar, të premten e 15 nëntorit 1912, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me protestën e shqiptarëve kundër kryeministrit serb Pashiq, si dhe reagimin e…

Për më shumë Arrow

“Ismail Qemali sapo ka ndërruar jetë”, si e raportoi media franceze ndarjen nga jeta të politikanit shqiptar

“Le Rappel” ka botuar, të martën e 28 janarit 1919, në faqen n°2, lajmin e ndarjes nga jeta të Ismail Qemalit në Peruxhia, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars…

Për më shumë Arrow

Gazeta prestigjioze franceze: Ja tërmetet që kanë shkatërruar Tepelenën, Vlorën dhe Korçën

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Shtator 2019 Gazeta prestigjioze franceze “Excelsior” ka botuar disa shkrime në lidhje me tërmetet e rënda që kanë tronditur Shqipërinë në vitet 1921, 1930…

Për më shumë Arrow

Kjo është revista franceze që publikoi portretet e rralla të Skënderbeut e Donikës, që në vitin 1913

Gjergj Kastriot Skënderbeu është heroi më i njohur shqiptar. Revista franceze “Revue hebdomadaire” ka botuar, më 2 gusht 1913, dy portrete të rralla, të Skënderbeut dhe Donikës. Mësohet se këto…

Për më shumë Arrow

Mediat franceze shkruajnë për Ahmet Zogun: “Asnjë kryetar shteti s’ka bërë për vendin atë që bëri ai”

“Comoedia” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit 1928, në faqen n°3, shkrimin e shkrimtarit, romancierit dhe gazetarit, Pierre Chanlaine, në lidhje me arritjet (sukseset) e Ahmet Zogut gjatë udhëheqjes…

Për më shumë Arrow

Nga Amerika në Francë/ Udhëtimi i motrave të Zogut me producentin e famshëm, ja cili ishte premtimi që morën…

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Prill 2018 “Paris-soir” ka botuar, të martën e 29 marsit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me udhëtimin e tri motrave të…

Për më shumë Arrow

Ja kërkesat e Italisë fashiste që mbreti Zog i refuzoi para pushtimit (dokumenti)

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Ce Soir”, ka botuar, të martën e 11 prillit 1939, në faqen n°3, gjashtë kërkesat e Italisë fashiste për të sunduar Shqipërinë, të refuzuara asokohe nga Mbreti…

Për më shumë Arrow

Korrik 1912/ Gazeta franceze: Prishtina është e shqiptarëve

Shkruan: Aurenc Bebja “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së…

Për më shumë Arrow

Intervista e djalit të Isa Boletinit për italianen “La tribuna”: Babai im, s’ka vdekur

Shkruan: Aurenc Bebja, Francë Gazeta franceze, “Le Journal”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1915, në faqen n°3, një shkrim për Isa Boletinin dhe zërat që qarkullonin për vdekjen…

Për më shumë Arrow

Nga ferexheja tek mbajtja e kaskës, gratë e Shqipërisë kanë bërë një rrugë të gjatë për t’u çliruar nga tutela mashkullore

Shkruan: Aurenc Bebja*, Francë – 12 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1937, në faqe të parë dhe të shtatë një shkrim për princeshën Maxhide dhe emancipimin e…

Për më shumë Arrow

Portreti i Skënderbeut në veprën e Dhimitër Frangut në vitin 1584

NGA AURENC BEBJA ë fillimin e veprës me titull “Gli illustri et gloriosi gesti, et vittoriose imprese, fatte contra Turchi, dal sign. D.Giorgio Castriotto, detto Scanderbeg, prencipe d’Epirro” të autorit Demetrio…

Për më shumë Arrow