.

I hyjnë në shtëpi dhe i vjedhin mijëra euro, shqiptarët presin ardhjen e biznesmenit dhe e rrahit brutalisht duke i thyer… Detaje nga ngjarja


I hyjnë në shtëpi dhe i vjedhin mijëra euro, shqiptarët presin ardhjen e biznesmenit dhe e rrahit brutalisht duke i thyer… Detaje nga ngjarja
Autorët e krimeve tashmë kishin rrëmbyer 5,000 euro nga xhepi i pantallonave si dhe 4,500 euro bizhuteri nga pjesët e tjera të shtëpisë para ardhjes së tij.

Pas hetimeve të policisë, u prangosën dy grabitës shqiptarë, ndërsa një grek u arrestua si bashkëpunëtor.

Ishte ai, sipas policisë, që kishte dhënë informacion se viktima gjithnjë kishte shumë para me vete.

Grabitja barbare bëri që tregtari i pafat të përfundonte në spital me një nofull të thyer, duke iu nënshtruar dy herë një operacioni. Ngjarja ndodhi natën e 23 korrikut, në shtëpinë e tij në Vartholomio, Ilia.

mail

Ata u arrestuan në zonën e Pinios

Sipas Policisë, në zonën e Pinios, tre burra (dy të huaj dhe një vendas) u arrestuan nga policia. Hetimi i çështjes, sipas policisë helene, është rezultat i një hetimi metodik dhe të plotë nga hetuesit në Pyrgos.“Në veçanti”, rrëfen rastin Policia, në 23/7/2020 në mëngjes, autori lokal transportoi dy të huajt me automjet, në shtëpinë e një njeriu në një fshat në Ilia dhe duke përdorur çelësat që gjetën në një automjet të parkuar të viktimës, ata hynë në shtëpi, ku po e prisnin.

Pas mbërritjes së viktimës, autorët e imobilizuan atë dhe me përdorimin e dhunës fizike, morën shumën prej 5000 eurosh, bizhuteri me vlerë gjithsej 4,6600 euro, një telefon celular dhe çelësin e automjetit të tij dhe ikën.

Udhëtimi për në Santorini

Sipas policisë, dy autorët e krimit shqiptar, të cilët rrëfenin për grabitjen, deklaruan se ata morën informacionin nga greku, të cilët gjithashtu e dinin se tregtari i mirënjohur i vajit në zonë, kohët e fundit kishte udhëtuar për në Santorini, ku kishte shitur sasi të mëdha vaji. Nga ana tjetër, tregtari fatkeq 62-vjeçar dikur qarkullonte shumë para në posedimin e tij dhe kështu grabitja e tij konsiderohej një detyrë e lehtë./panorama