.

Dieta pas karantinës, ja çfarë duhet të hani për të hequr qafe kilet shtesë

Pasi të keni kaluar kaq shumë kohë në shtëpi, është e natyrshme të vini re se keni shtuar disa kile. Mos u frikësoni: me vëmendjen e duhur për atë që shtroni në tryezë,  mund ta zgjidhni problemin dhe të riktheheni shpejt në formë.

Për të marrë rezultate, këshillohet që të bëni aktivitet fizik të synuar, 30/45 minuta ecje e shpejtë dhe të ndiqni një dietë të ekuilibruar. Të veprosh kështu do të thotë t’i japësh përparësi ushqimit me yndyrë të ulët dhe sheqernave. Përveç kësaj duhet të krijohet hapësirë për burime të vitaminave, mineraleve dhe lëndëve ushqyese të tjera.

Duke hyrë në detaje më të hollësishme, mbani mend se në një dietë të ekuilibruar, frutat nuk duhet të mungojnë kurrë.

Ne mund të përmendim disa nga alternativat që mund të zbatohen në këto situata, si limon, mjedër, luleshtrydhe, manaferra dhe kivi.

Duke vazhduar me listën e ushqimeve që duhet të përfshihen në një dietë të ekuilibruar, përmendim perimet, burimet e vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme për mirëqenien. Perimet me gjethe të errëta, midis të cilave mund të përfshihen spinaqi dhe lakra përmbajnë një sasi më të madhe lëndësh ushqyese dhe mund të konsumohen çdo vakt.

Kur synoni të ndiqni një dietë të ekuilibruar, duhet t’i kushtohet vëmendje edhe cilësisë së produkteve të miellit. Në këtë drejtim, është e rëndësishme të mbani mend rëndësinë e kufizimit të konsumit të ushqimeve të rafinuara me bazë mielli, të karakterizuara nga një vlerë e ulët ushqyese. Siç specifikohet nga ekspertë të Departamentit të Bujqësisë në SH.B.A., gjysma e drithërave që konsumohen çdo ditë duhet të jenë integrale.

Një dietë e ekuilibruar duhet të përfshijë gjithashtu proteina. Gjatë emërtimit të tyre, është e nevojshme të përmendet fakti i përqendrimit nëse është e mundur në mish të bardhë, midis të cilave dallohet pula. Sigurisht, bishtajoret – nga fasulet deri tek thjerrëzat – janë gjithashtu burime të shkëlqyera të proteinave. Duke iu rikthyer mishit për një moment, dëshirojmë të theksojmë se kushdo që dëshiron ta zëvendësojë atë mund të lëvizë drejt produkteve të sojës

Një vëmendje e duhur duhet t’i kushtohet gjithashtu produkteve të qumështit, të cilat janë thelbësore për shkak të përmbajtjes së tyre të kalciumit dhe vitaminës D. Kur i blini ato, është e dobishme të lexoni mirë etiketën dhe të vlerësoni përqindjen e yndyrës (e cila pas një periudhe jetese sedentare duhet të monitorohet), shkruan Revista Psikologjia.

Është thelbësore të përqendrohemi në marrjen e yndyrnave të shëndetshme, siç janë ato që përmbajnë vaj EVO ose avokado. Përfundojmë duke theksuar se këshillat e treguara në këto rreshta duhet të zbatohen vetëm pasi të këshilloheni me mjekun tuaj, i cili është i vetmi që është në gjendje të japë indikacione të sakta edhe nga pikëpamja e konsumit kalorik, i cili ndryshon në varësi të gjinisë, moshës dhe shkallës së jetesës sedentare.