.

Video/ Spahiu në Open: Në qoftë se Albin Kurti do të kandidonte në Shipëri as votën e tij s’do e gjente

 

Kreshnik Spahiu ironizoi sistemin me lista të mbylluara në Open në Top Channel. Spahiu tha se vendet e BE- dhe SHBA nuk e kanë këtë sistem zgjedhor.

Këtë sistem e kanë vetëm 4 vende në Afrikë dhe Arabi, të gjitha vendet e BE-së dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë sistemin me lista të hapura ose sistemin mazhoritar.

‘Pastaj këtu votat ti numëron Basha dhe Ramën. Në qoftë se Albin Kurti do kandidonte në Shqipëri as votën e tij s’do ta gjente, sepse votat e Vetëvendosjes do t’i numëronte Basha me Ramën.

Në as me Kosovën nuk krahasohemi. Në Kosovë Vetëvendosja numëron votat e veta’- tha Spahiu.