.

Bllokohen 5 ton drogë, në pranga 13 trafikantë

 

Ministria e Brendshme e Turqisë njoftoi sot se pas një aksioni në ujërat ndërkombëtar të Detit Mesdhe janë zbuluar 5 ton drogë, ndërsa 13 persona kanë përfunduar në pranga.

Operacioni i koduar “Bashkimi”, çoi në zbulimin e sasisë së madhe të drogës në formë pluhuri. Ky operacion u zhvillua në bashkëpunim mes policisë turke, xhandarmërisë dhe rojeve bregdetare.

“Rreth 230 persona të sigurisë kontrolluan anijen. Një total prej 13 të dyshuarish, duke përfshirë gjashtë anëtarë të ekuipazhit u ndaluan në të gjithë Turqinë gjatë operacionit të përbashkët për akuzat e trafikut të drogës”, raporton AA.