.

Video+Foto/ Meta dhe Majko ia marrin këngës në Itali: Si të lashë e më s’të pashë…

Presidenti Ilir Meta së bashku me Presidentin e Italisë, Sergio Mattarella vizituan Kolegjin “Shën Adrianit” në Shën Mitër Korona ku u takuan me studentë, pedagogë dhe drejtues vendorë e fetarë të bashkësive arbëreshe.

Meta në këtë vizitë është shoqëruar nga Minsitri për Diasporën, Pandeli Majko, ku sëbashku kanë kënduar dhe këngë arbëreshe.

Të dy krerët e shteteve, pas ceremonisë solemne, zhvilluan një takim kokë më kokë, ku biseduan për lidhjet e vjetra historike dhe të miqësisë, mbi partneritetin strategjik si dhe thellimin e bashkëunimit të gjithanshëm mes dy vendeve dhe popujve tanë, dhe më pas iu drejtuan të pranishmëve në sallën e teatrit të Kolegjit.

Shihni videot më poshtë:

 

View this post on Instagram

 

Presidenti Meta dhe ministri Majko duke kenduar kengë arbereshe.

A post shared by Panorama Online (@gazeta.panorama) on

 

View this post on Instagram

 

Presidenti Meta dhe minstri Majko kendojne kenge arbereshe.

A post shared by Panorama Online (@gazeta.panorama) on

Array
(
  [ids] => 112194,112195,112196,112197
  [src] => Array
    (
    )

)