.

Zbulohen detaje nga arrestimi i “Dëshimtarit X”, si u vu në pranga në Kosovë

 

Albert Veliu është arrestuar në Kosovë për llogari të autoriteteve shqiptare.

Arrestimi

Sipas mediave në Kosovë, Veliu u vu në pranga sot në Prishtinë. I njohur si “Babalja”, Albert Veliu është arrestuar në qendrën e azilit në Prishtinë dhe u dërgua në paraburgim, sipas të njëjtave burime.

Akuzat

Pak ditë më parë, ndaj Veliut, të njohur edhe si “Babalja”, është vendosur disa ditë më parë masa e arrestit me burg nga Gjykata e Krimeve të Rënda me kërkesë të Prokurorisë. Organi i akuzës e akuzon Albert Veliun për veprat penale “Kallëzimi i rremë” kryer në bashkëpunim dhe “Kalimi i Paligjshëm i Kufirit”.

Akuza e parë lidhet me rolin e tij në audio-përgjimin që u akuzua se implikon në trafikon droge vëllanë e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Ndërsa akuza e dytë me kalimin e tij nga Shqipëria në Kosovë në mënyrë të jashtëligjshme.

PANORAMA