.

Ekstradohet nga Greqia i dënuari për vrasje në 1997-ën (Emri)

 

 

Interpol Tirana ka bërë ekstradimin nga Greqia drejt Shqipërisë, të shtetasit shqiptar Saimir Gegolli 37 vjeç, lindur në Berat.

Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë, me datë 14.10.2010 e ka dënuar me 9 vjet burgim.

Rreth arrestimit të tij, policia njofton se “më datë 05.07.1997, rreth orës 13:00 në afërsi të fshatit Uznovë, Berat, ky shtetas, i armatosur me armë zjarri pistoletë, së bashku me dy persona të tjerë A.K. dhe S.K., të armatosur me armë zjarri automatike, nën kërcënimin e armëve kanë ndaluar një makinë që udhëtonte nga Berati për në Skrapar dhe kanë detyruar të zbresin dhe të shtrihen përtokë të gjithë pasagjerët.

Njeri prej pasagjerëve ka kundërshtuar tu bindet dhe Saimir Gegolli i ka shtënë në kokë me armë, duke i shkaktuar vdekjen shtetasit N.M.

Shtetasi Saimir Gegolli është arrestuar nga autoritetet policore greke me qëllim ekstradimi drejt vendit tonë.